Halmstad kvinnliga gymnastikförening

by PirtPosted on

I december stiftades den av fröken Greta Höök. Här ser du en lista på alla rese och hotellsajter som finns anslutna på Sponsorhuset:   www. Hjälp Halmstad GF att växa! Halmstad GFs Kalender. Halmstad kvinnliga gymnastikförening [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)

De två sistnämnda användes flitigt av såväl elit- som junioravdelningarna. Hösten tillkom två junioravdelningar för att tidigt kunna fånga upp duktiga, gymnastikintresserade flickor.

Populär ledare för dessa avdelningar blev Margit Petersson. Elitavdelningen leddes av Iris Manholm med Margit Petersson som assistent från och med och såsmåningom kom Margit att ta över hela ledarskapet. När HKG tog upp tävlingsgymnastiken igen kunde Margit med sin långa erfarenhet på detta område framgångsrikt utveckla den. Förnämliga toppplaceringar inom ungdoms- junior- och seniormästerskapstävlingar samt i skol-SM uppnåddes. När föreningen varit igång i några år och visat sig vara en värdig efterträdare till HKG II donerade fröknarna Lundberg den fana med silversköld, som fanns i deras ägo.

Överst på stången satt halmstad kvinnliga gymnastikförening HKG-märke i metall. Såväl fansköldarna som det fina HKG-märket finns på den nya fanans stång. Samma år blev vi utsedda till årets idrottsförening av Hallands Idrottsförbund.

Svenska gymnastikförbundet utlyste för första gången SM Hallands gymnastikförbund var snabba att följa efter och anordnades DM för första gången.

Margit Petersson tog titlarna När vår förening startade fanns det ju redan etablerade tävlingsgymnaster, som samma år halmstad kvinnliga gymnastikförening DM placerade sig 1:a, 2:a och 3:a i såväl junior- som seniorklassen.

ARIANA GRANDE BONDAGE

Solveig Ljungberg blev senior-mästarinna. Våren blev föreningen inbjuden till en trestadsmatch i Göteborg mellan Borås, Göteborg och Halmstad. Margit Petersson och Solveig Ljungberg var våra representanter. Margit vann individuellt och Halmstad tog lagsegern. Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Jag förstår.

Halmstads Kvinnliga GF

Halmstad GF. Överst på stången satt ett HKG-märke i metall. Såväl fansköldarna som det fina HKG-märket finns på den nya fanans stång.

Halmstads Kvinnliga Gymnastikförening

Samma år blev vi utsedda till årets idrottsförening av Hallands Idrottsförbund. Svenska gymnastikförbundet utlyste för första halmstad kvinnliga gymnastikförening SM Hallands gymnastikförbund var snabba att följa efter och anordnades DM för första gången. Margit Petersson tog titlarna När vår förening startade fanns det ju redan etablerade tävlingsgymnaster, som samma år vid DM placerade sig 1:a, 2:a och 3:a i såväl junior- som seniorklassen.

Solveig Ljungberg blev senior-mästarinna.

Vill du prova rytmisk gymnastik

Våren blev föreningen inbjuden till en trestadsmatch i Göteborg mellan Borås, Göteborg och Halmstad. Margit Petersson och Solveig Ljungberg var våra representanter. Margit vann individuellt och Halmstad tog lagsegern.

Guld på Rikstvåan 13-16 år HT -18

Idag finns tävlingsgymnastiken kvar som en stor del i föreningens verksamhet. Vi har lag som tävlar både på nationell och lokal nivå.

GANGSTER KLÄDER KVINNA

Framtidins visioner är att kunna ställa upp med ett lag i SM-stegen. Besöksadress: Halmstad Arena, Växjövägen 11  Halmstad. Kontakt: Tel: E-post: Se all info. Hoppa till sidans innehåll. Läs mer om föreningen. Halmstad GFs Kalender. Prova-på dag i Haverdal. Trupp Vit och Halmstad kvinnliga gymnastikförening Blå har sommarläger denna veckan.

Här får ni en smygtitt på vad som händer bakom dörrarna under lägret! Fler nyheter. Öppettider m. Kan vara lite svårare att komma i kontakt med oss denna veckan! Hjälp Halmstad GF at Nyheter från SDF. Halmstad GFs Kalender. Vi sponsrar Halmstad GF             Kontakta webmaster. IdrottOnline - en del av idrottsrörelsen.

Halmstad kvinnliga gymnastikförening [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)