Akademiska föreningen lund

by PinakPosted on

Ordkonst är AF:s litterära utskott och arrangerar bland annat skrivarcirklar samt ger ut en tidskrift med samma namn som utskottet flera gånger per termin. Välkommen till Studentlund! Användarnamn e-postadress. Akademiska föreningen lund [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)

Huvudartikel: Klädkammaren. Huvudartikel: Akademiska Föreningens Konstsamling. Huvudartikel: Lundaspexarna. Huvudartikel: Lunds Studentteater. Huvudartikel: Ordkonst.

TJEJEN SOM FÖLL ÖVERBORD FILM

Huvudartikel: Radio AF. Huvudartikel: Studentaftonutskottet. Dolda kategorier: Wikipedia:Artiklar med Commonscatmall som saknar property P Wikipedia:Alla artiklar med åtgärdsbehov relaterade till Wikidata.

Hur är AF organiserad?

Namnrymder Artikel Diskussion. Visningar Läs Redigera Redigera wikitext Visa historik. Verktyg Sidor som länkar hit Relaterade ändringar Specialsidor Permanent länk Sidinformation Wikidataobjekt Använd denna sida som referens.

Jimi Hendrix- Stora Salen, Akademiska Foreningen, Lund, Skane, Sweden 9/10/67

Språk Lägg till länkar. Nu har vi lottat ut kötider till de novischer som registrerade sig i AF Bostäders bostadskö juli. I samband med det har uthyrningen av novischbostäder påbörjats.

Idag har antagningsbeskeden från Lunds universitet skickats ut. Grattis till alla er som har blivit antagna! I samband med detta har vi öppnat bostadskön för nyantagna s. Okej Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på www. Logga in till din profilsida E-postadress. Kom ihåg mig. Glömt lösenord.

Mer information om vår Integritetspolicy. Tillbaka Om nationer Kuratorskollegiet Nationerna. Välkommen till Studentlund Bli medlem och få ditt kort i två enkla steg! Bli medlem Redan medlem. Välkommen till Studentlund! Bli medlem och få ditt kort akademiska föreningen lund två enkla steg!

DE NAKNA KVINNORNAS Ö

Ett medlemskap ger dig tillgång till hela Lunds studentliv. Akademiska Föreningen Akademiska Föreningen berikar studentlivet med kulturverksamhet och bostäder. AF Bostäder administrerar studentbostäder i Lund och stiftelsen är med sina ca bostäder Lunds största hyresvärd för studenter.

För att få stå i AF Bostäders bostadskö samt vara hyresgäst finns ett medlems- och ett studiekrav. Medlemskravet innebär att studenten måste vara medlem i Akademiska Föreningen - det vill säga medlem i Studentlund under hela tiden hen står i bostadskön samt är hyresgäst.

Studiekravet omfattar studier på halvfart - det vill säga 15 HP per termin. I AF-borgen finns en mängd lokaler att akademiska föreningen lund för fest och konferenser, vare sig du är privatperson, förening eller företag. I AF Borgen AB:s styrelse sitter näringslivsrepresentanter och studentrepresentanter, varav de senare väljs av Överstyrelsen. Överstyrelsen akademiska föreningen lund Akademiska Föreningens högsta beslutande organ och fattar beslut om bland annat rambudget, bokslut och medlemsavgift.

Akademiska Föreningen

Överstyrelsen består av representanter från AF:s huvudmän; nationerna och kårerna i Studentlundssamarbetet samt två representanter från AF:s särskilda medlemmar. För tillfället finns det 40 mandat i Överstyrelsen, fördelade med 30 mandat till nationerna, 8 mandat till kårerna och 2 mandat till särskilda ledamöter.

En cookie är en liten textfil som webbplatsen du besöker begär att få spara på din dator. Vår sida akademiska föreningen lund cookies för att skilja på om sidans besökare är nya eller återkommande samt underlätta för besökaren att röra sig på hemsidan.

Cookies är inte skadlig programvara och kan inte komma åt eller ändra någon annan data på din dator. De flesta webbläsare är från början inställda på att acceptera cookies. Det går att blockera cookies, antingen alla eller bara från specifika webbplatser.

Detta medför dock att funktionaliteten på vissa sidor försämras eller att vissa funktioner inte är tillgängliga. Mer information om vår Integritetspolicy. Tillbaka Om nationer Kuratorskollegiet Nationerna. Hem AF. Akademiska Föreningen är en stor ideell studentförening i Lund som under sig samlar studentkultur i alla dess former. Verksamheter Akademiska Föreningen har en mängd olika utskott och föreningar som tillsammans bidrar till skapandet av ett brett utbud av engagemang.

Akademiska föreningen lund [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)